90 252 387 87 14 - 90 533 050 87 14

COVID-19 ÖNLEMLERİ


HİJYEN BİLDİRİMİ

Değerli Misafirlerimiz,

Olira Boutique Hotel&SPA olarak en büyük önceliğimiz, değerli misafirlerimiz ile çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığıdır.

Tesisimiz önceki yıllarda olduğu gibi güvenli ve sağlıklı hizmetini; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili Belediye Kamu Kurum ve Kuruluşlarının talimat ve yönetmeliklerine göre  Covid-19 Pandemi sürecinde de alınan ve alınabilecek ek önlemlerle sürdüreceği gibi, sertifikalı özel sektör yerli ve yabancı kuruluşların desteği ve işbirliği ile de yapacaktır.

Bütün dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 Pandemisi, gündelik hayat alışkanlıklarımızla ilgili değişiklikler yapmamıza, sağlıklı ve güvenli bir yaşam için yeni bir düzen oluşturmamıza sebebiyet vermiştir.

Bu düzenlemeler doğrultusunda T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Hıfzısıhha Kurulunun genelgelerini takip ederek otelimizi uygun hale getirmiş ve ilave önlemlerle güvenli ve sağlıklı bir ortam oluşması için gerekli bütün hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınlamış olduğu bilgiler, T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kararları doğrultusunda yaşanan COVID-19 Pandemisi ve daha sonra da oluşabilecek diğer olası salgın risklerine hazırlıklı olmak için artırdığımız hijyen ve temizlik önlemlerimizi özet olarak sizlerle paylaşmak isteriz.

 MİSAFİR GİRİŞ İŞLEMLERİ

·         Tesis girişi esnasında personelimiz tarafından temassız cihaz ile ateş ölçümleri yapılmaktadır.

·         Tesisimize giriş yapmakta olan tüm misafirlerimize eğer maskeleri yok ise tesisimiz tarafından maske temin edilmektedir.

·         Misafir valizleri giriş esnasında dezenfekte edildikten sonra misafir odalarına yönlendirilecektir.

·         Girişte misafirlerin kullanması için rahat ulaşılabilecek bölgelerde sensörlü el dezenfektanları bulunmaktadır.

·         Tüm giriş ve çıkış işlemleri sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiştir. Sosyal mesafe işaretlemeleri yerleştirilmiştir.

·         Tüm misafirlerimiz uygulamalar ve önlemler hakkında girişte bilgilendirilmektedir.

·         Tüm oda anahtar ve kartları dezenfekte edilmiş halde misafirlere verilmektedir.

·         Girişte kullanılan tüm kalemler her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir.

ODA TEMİZLİĞİ VE KURALLARI

·         Oda temizliğinde çalışan personellerimiz maske, eldiven ve galoş kullanmakta olup başka bir odanın temizliğine geçilirken bu malzemeler yenilenmektedir. Aynı şartlar odalara giren tüm personel tarafından uygulanmaktadır.

·         Her odanın temizliğinde kullanılan bezler farklıdır ve her oda içinde de alanlara göre farklı renklerde bezler kullanılmaktadır.

·         Odalarda elle temas edilen yüzeyler, telefon, kumanda, su ısıtıcısı, kapı-pencere kolları, minibar gibi donanımlar misafirin konaklaması sona erdiğinde ve her bakım sonrasında dezenfekte edilmektedir. Dezenfekte sırasında ULV makinesi de kullanılmaktadır.

·         Tüm tekstil malzemeleri yüksek sıcaklıkta (60°C - 90°C)  yıkandıktan sonra, poşetlenerek odalara getirilmektedir.

·         Bir odada konaklayan misafirlerimiz çıkış yaptıktan sonra tüm buklet malzemeleri değiştirilerek yenileri yerleştirilmektedir.

YİYECEK ÜRETİM ALANLARI

·         Tüm yiyecek üretim alanları, kullanılan ekipmanlar, tezgahlar ve saklama alanları hijyen protokolleri dahilinde düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilmektedir.

·         Üretim alanları girişinde ve mutfak içi her bölüm içerisinde dezenfektanlar mevcuttur.

·         Mutfak personelimiz sosyal mesafede, maske, eldiven, bone gibi kişisel koruyucu donanımlarla çalışmakta ve kullanımlarına ilişkin eğitimler verilmektedir.

·         Yapılan tüm uygulamalar kayıt altına alınmaktadır.

YİYECEK İÇECEK SERVİS ALANLARI

·         Açık büfe uygulamamız pandemi süresi boyunca kaldırılmıştır.

·         Restoran girişinde ve barda el dezenfektasyon aparatları bulundurulmaktadır.

·         Bar ve restoran alanlarında bekleme olabilecek her noktaya sosyal mesafeyi hatırlatan işaretlemeler uygulanmıştır.

·         Restorant bölgesinde bulunan masa, sandalye, tabure ve oturum aralıkları, tavsiye edilen güvenli mesafelere uygun olarak düzenlenmiş veya kaldırılmıştır.

·         Çatal bıçak takımları tek kullanımlık ambalajlar içinde servis edilmektedir

·         Masaların ve sandalyelerin her kullanımdan sonra dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

·         Tüm yiyecek & içecek ünitelerimizde kirliler sadece bulaşık makinaları ile yüksek sıcaklıklarda yıkanmaktadır

·         Tüm servis personelleri maske ve eldiven kullanarak, sosyal mesafeye uygun şekilde hizmet vermektedir.

GENEL ALANLAR

·         Genel alanlara sensörlü dezenfeksiyon üniteleri yerleştirilmiştir.

·         Genel kullanım alanlarımız sosyal mesafe kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve gerekli önlemler alınarak, işaretlemeler yapılmış, bilgilendirme yazıları asılmıştır.

·         Sıklıkla dokunulan yüzeyler için ekstra dezenfekte işlemleri yapılmaktadır. Bu amaçla ulv cihazları kullanılmaktadır.

·         Tuvalet temizliği sistemi ve hassasiyeti maksimuma çıkarılmıştır.

·         Genel alanların günlük temizlik ve dezenfeksiyonu sıklıkla yapılacak olup, gerekli
düzenlemelerle sürekli takip altında tutulmaktadır.

HAVUZ ve PLAJ

·         Yüzme Havuzlarının Tabii Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak havuz suyu düzenlemesi ve dezenfeksiyonu yapılmaktadır.

·         Havuz suyu klor seviyesinin, yönetmelikte belirtilen (0,2 – 0,5 ppm) seviyelerde tutulması hedeflenip, düzenli ve sık aralıklı ölçümlerle kayıt altında tutulmaktadır.

·         Tüm şezlonglarımız sosyal mesafeye uygun aralıklarla yerleştirilmiştir ve her kullanım sonrası dezenfekte edilmektedir

·         Havuzlarda sosyal mesafe kuralına göre maksimum kullanıcı sayısı hesaplanarak cankurtaranlara bildirilmesi sağlanacaktır.

·         Cankurtaranlar maske ve eldiven takacak olup aynı zamanda havuzlarda kullanıcı sayılarını kontrol altında tutacaklardır.

·         Tüm havuz ve plaj havluları sadece personelimiz tarafından misafirlere verilmektedir.

·         PERSONEL HİJYEN KURALLARI VE ÖNLEMLER

·         Personeller Pandemi, hijyen, kişisel hijyen, el yıkama, maske ve eldiven kullanımı, sosyal mesafenin ve yüzey temasını en aza indirgemenin önemi, gıda güvenliği, iş sağlığı ve güvenliği gibi konuları içeren eğitim planlarına uygun olarak eğitim almaktadırlar.

·         Tüm çalışanlarımızın işe giriş ve çıkışlarında ateş ölçümleri yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Riskli görünen personel tesise alınmamaktadır.

·         Personeller işe başlamadan sağlık tetkikleri yapılacak ve işe giriş muayene sonucuna göre öncelikle işyeri hekimi tarafından alınan onayın ardından işe başlatılacaktır.

·         Tüm personelimizin tesis içerisinde maske takması zorunlu hale getirilmiştir.

KALİTE UYGULAMALARI

·         Otelimizde  Pandemi Güvenliği Ekibi oluşturulmuştur.

·         Hijyen konusunda yapılan tüm uygulamalar kayıt altında olup hem otel içi kalite birimi hem de dış denetim firması tarafından sürekli denetlenmektedir.

·         Dezenfeksiyon noktaları takip çizelgesine göre misafir temas alanlarının temizlik, dezenfeksiyon sıklığının takibi ve etkinliği için mikrobiyolojik ölçümler yapılmaktadır.