90 252 387 87 14 - 90 533 050 87 14

GÜNDOĞAN

Eskiden Farilya olarak bilinen Gündoğan, yarımadanın eski yerleşmelerinden biridir. Gündoğan kasabası, Yalıkavak Göltürkbükü arasındaki yol üzerinde ve kayalık bir tepenin yamacında yer alır. Buradaki kaya manastırları, kilise, cami gibi yapılar Gündoğan’ın zengin tarihini işaret eder.


Bodrum yarımadasının en uzun plajlarından biri olan Gündoğan plajı bir çok tatilci için idealdir. Gündoğan'ın güzel sahil şeridini mandalina, zeytin ve çam ağaçları çevirir. Kıyıdaki Yalı cami, yel değirmenleri ve yakındaki Tavşan ve Apostol adaları ziyaretçilerin ilgisini çeker. Yalıkavak; rüzgar sörfü, sualtı balıkçılığı ve sünger avcılığı için uygun bir bölgedir. Bunun yanı sıra Gündoğan sahilleri, Sualtı fotoğrafcılığı için de ilginç bir yerdir.

Tekne turu ve Apostol Adası gezisi Gündoğan'da günübirlik tekne turlarına katılabileceğiniz gibi, tekneyle 15 dakika uzaklıktaki Apostol adasına gidebilirsiniz. Adanın yeşil dokusu, etrafını saran ilginç görünümlü kayalıkları, yarım saatlık yürüyüşle ulaşılan tepede büyük ölçüde ayakta kalmış üç nefli Bizans kilisesi, yapının duvarlarındaki freskler, sarnıç ve rahiplerin kullandığı yapıların kalıntıları ada gezisinize renk katacaktır. Sarkıt ve dikitleriyle ilgi çeken ve içinde bölgedeki en eski yerleşme buluntuları ele geçen Peynir Çiçeği Mağarası da ziyaret edilebilir. Görülecek Yerler Peynir Çiçeği Mağarası, Tavşan Adası; Apostol Kilisesi, Elliiki Merdiven kilisesi, Kaya Mezarları, Tarihi Sarnıçlar.

Doğa Yürüyüşleri, gün doğuşunu seyretmek ve tekne turlarına katılmanın yanısıra belirli tarihlerde düzenlenen Gündoğan turizm festivali ve deve güreşleri şenliklerine de katılabilirsiniz. Gündoğan sahilinin her bölümünden denize girebilirsiniz.